>Bu diyeti bana sevdiğim bir arkadaşım verdi. Diyet ile 10 kilo vermişti. O akşam beni de heyecanlandırarak ertesi gün hemen diyete başlamam için teşvik etti. Aslında zayıflama diyeti olarak adlandırmak bir ölçüde hatalı. Çünkü istediğiniz kiloya indikten sonra diyeti bırakmıyor fakat besin gruplarının günlük oranlarına sadık kalarak yediğiniz miktarları iki ölçü arttırıyorsunuz. Yaşam boyu sağlıklı bir beslenme biçimi elde etmiş oluyorsunuz. Çok basit ve çok kolay. İster tatilde olun, ister işte, ister sokakta her yerde ve her durumda bu diyeti devam ettirebilirsiniz. İdeal kilonuza kavuşmanızın yanı sıra 2-3 ay içerisinde daha sağlıklı saçlar, tırnaklar, dişler ve zinde bir vücut ile rejimin ek faydalarını da görmeye başlıyorsunuz.
Besinleri 5 ana başlık altında topluyoruz.

Et GrubuRejim sırasında günde 4 porsiyon normalde 5-6 porsiyon
1 porsiyon et sınıfına giren besinlere örnek
1 kibrit kutusu peynir
1 yumurta
1 köfte
40 gr kırmızı et, tavuk eti ya da balık (balık yağsız ise iki katı olabilir)

Süt GrubuGünde 2 porsiyon mecburi
1 porsiyon 1 bardağa eşittir
Süt, ayran ya da yoğurt bu besin sınıfına girer

Sebze Grubu
Rejim sırasında günde 4 porsiyon normalde 5-6 porsiyon
1 porsiyon 3 çorba kaşığı sebze yemeğine denk geliyor.

Meyve GrubuRejim sırasında 2 porsiyon mecburi normalde günde 3-4 porsiyon
1 porsiyon 1 küçük elma, 2 mandalina

Ekmek Grubu
Rejim sırasında 4 porsiyon normalde 5-6 porsiyon
1 porsiyon 1 dilim ekmeğe eşittir.
1 yemek kaşığı makarna, pilav, patates, 1 kase çorba bu besin sınıfına girer ve 1 porsiyon sayılır.

Beyaz un, şekerli ve yağlı gıdalar mümkün olduğunca yok.

Bu rejimi sürdürmenin en kolay yolu, ilk başlarda yediklerinizin listesini tutmaktır. Bu şekilde hangi besin grubuna daha fazla eğilimli olduğunuzu rahatça görebilir ve dengeli beslenmek için eksik kalan grupları tamamlayabilirsiniz.

Örneğin, sabah peynirli tost yediniz. 2 porsiyon ekmek ve 1 porsiyon et gitti.
Öğlen pilav üstü döner yediniz. Dikkat, pilav 2 yemek kaşığını geçmeyecek. Sabahtan yediğiniz 2 dilim ekmek ile günlük miktarınızı tamamlıyorsunuz. Dönerin miktarına göre 2 ya da 3 porsiyon eti de işaretleyin.

Aralarda mecburi 2 bardak sütünüzü ve 2 meyvenizi yemelisiniz. Meyve ve sütü düzenli bir şekilde tüketmeye başladıktan 1 hafta 10 gün sonra şekerli besinler yeme isteğinizin kendiliğinden yok olduğunu farkedeceksiniz.

Şimdi akşama kalanlara bakalım. Sadece sebze grubu, o halde az yağlı bir salata ya da sebze yemeği ile (öğlenki döner miktarı az idiyse kıymalı sebze yemeği de olabilir) idare edeceksiniz. Sebze yemeği ya da salatayı 4 porsiyona kadar yani 3 yemek kaşığı çarpı 4 miktarında yiyebilirsiniz.

Düşünce tarzı olarak, öncelikle günlük tüm haklarımı yerim, hala doymamışsam, o zaman üstüne başka şeyler yerim şeklinde hareket edin. Göreceksiniz ki günlük miktarları yedikten sonra geriye yer kalmayacak.

Karışık besin gruplarından oluşan yemeklerde o yemeğin içine giren farklı besin gruplarını ve miktarlarını tahmin ederek hesabınızı yaklaşık olarak yapın. Bir müddet sonra alışacaksınız. Yemeklerdeki ve soslardaki gizli malzemelere dikkat edin. Un ve mayonez gibi.

Grupların oranlarını değiştirmeden besin miktarlarında ufak tefek oynamalar yaparak haftada 1 kg’ya kadar kaybedebilirsiniz. İdeal kilonuza geldikten sonra yapacağınız tek değişiklik miktarları 2 ölçü arttırmak.

En ufacık bir şey bile yeseniz hemen dişlerinizi fırçalayın, ben de çok işe yarıyor. Ağzım macun ile kalaylandığından bir müddet canım bir şey yemek istemiyor. Çiklet hoş gibi gelse de ve çok sevsem de midemi kazındırıyor, iştahımı açıyor. Tuzlu brokoli suyu hem içmesi güzel, hem tok tutuyor. 1 torba çiğ semizotunu çerez gibi yiyince barsakta peklik problemi kalmıyor.

Kolay gelsin. Çabuk pes etmeyin. Alışmak için en az 4 hafta düzenli bir şekilde ve sabırla bu rejimi uygulayın. Ben rejim artı günde 1 ya da 2 saatlik sıkı yürüyüş ile 3 ay gibi kısa bir zamanda 12 kilo verdim.
.