>750 gr kuzu ya da tavuk eti (but ve kalça)
3 büyük domates
1 büyük soğan
3 çarliston veya sivri biber
1 yemek kaşığı zeytinyağ
tuz, karabiber, tatlı kırmızı biber

Geleneksel yemeklerimizden olupta unuttuğumuz, bir kapadokya gezisinde uç hisarda kaldığımız pansiyonun sahibi fransız Marco’nun bize hatırlattığı ve o günden beri de ailecek çok severek yediğimiz bir yemek.
Kuzu ya da tavuk etini 1,5-2 cm’lik küçük parçalar halinde kesin. Domateslerin kabuklarını soyarak küp şeklinde doğrayın. Soğanı ince yarım halkalar yaparak dilimleyin. İnce yarım halkaları daha sonra ikiye ya da üçe kesebilirsiniz. Biberleri ortadan boyuna kesin, çekirdeklerini çıkartın. İnce yarım halkalar şeklinde doğrayın. Tüm malzemeleri ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını büyükçe bir wok tavaya koyun. Yarım ateşte karıştırarak kavurmaya başlayın. Damak zevkinize göre zeytinyağının az geldiğini düşünüyorsanız biraz daha ekleyebilirsiniz. Malzemeler kendi suyunda pişmeli. Suyunu çekene kadar yaklaşık 1 saat ara sıra karıştırarak yarım ya da kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Pişmesine 5-10 dk kala baharatlarını ekleyin. Hafif sulu bırakarak ateşi kapatın. Servis tabağına alın ve hemen servis yapın.
1 gün öncesinden ya da yiyeceğiniz gün erkenden pişirebilirsiniz. Bu durumda kavurmayı biraz daha sulu bırakın ve ısıtacağınız zaman suyunu kısık ateşte çektirin.
Servis önerisi: Büyük yuvarlak ya da kayık şeklinde servis tabağının ortasına pilav ya da makarna koyun tüm çevresine saç kavurmayı yerleştirin.
Afiyet olsun.

Reklamlar