>Kosta Rika’nın küçük bir kıyı kasabasında, içinde yalnızca bir balıkçının bulunduğu küçük bir tekne iskeleye yanaştığında rıhtımda Amerikalı bir iş adamı vardır. Küçük teknenin içerisinde bir sürü büyük sarı yüzgeçli orkinos balığı bulunmaktadır.

Amerikalı, Tico balıkçı’ya balıklarının kalitesini överek iltifat eder ve bunları ne kadar zamanda yakaladığını sorar.

Tico cevap verir, “Sadece bir kaç saat.” Bunun üzerine Amerikalı niye daha uzun süre kalıp daha fazla balık yakalamadığını sorar. Tico balıkçı, ailesinin şu anki ihtiyacını karşılamak için yeterince yakaladığını söyler.

Amerikalı yine sorar, “Peki günün geri kalanında ne yapacaksın?”

Tico balıkçı cevap verir, “Geç saatlere kadar uyurum, biraz balık tutarım, çocuklarımla oynarım, öğleden sonra eşim Maria ile siesta yaparız, her akşam kasabaya inerim, amigolarımla şarap içer ve gitar çalarım. Çok dolu ve yoğun bir hayatım var, senyor.”

Amerikalı dudak büker, “Ben Wall Street’te yöneticiyim ve size yardımcı olabilirim. Balık tutmaya daha çok zaman harcamalısınız sonra kazandıklarınızla daha büyük bir tekne almalı ve bir Web sitesi kurmalısınız. Yakaladıklarınızı aracıya satmak yerine doğrudan imalatçıya satarsınız, nihayetinde de kendi konserve fabrikanızı açarsınız. Ürünün yakalanması, işlenmesi ve dağıtılması sizin kontrolünüzde olur. Balıkçılıkla geçinen bu küçük sahil kasabasını terkeder ve San Jose, Kosta Rika ardından da Los Angeles’a ve en sonunda da New York City’e taşınır, gelişen şirketinizin dikey pazarlara açılması için bir takım işleri üçüncü kısım müşterilere fason olarak yaptırtırsınız”

Tico balıkçı sorar, “Ama senyor tüm bunların olması ne kadar sürer?”

Amerikalı cevap verir, “15 ila 20 sene”
“Peki sonra ne olacak, senyor?”
Amerikalı güler ve konuşur, “Şimdi en güzel kısmına geldik. Doğru zaman gelince bir halka arz ilanı verirsin, şirketin hisselerini halka satarsın ve zengin olursun. Milyonlar kazanırsın.”
“Milyonlar mı senyor? Peki sonra?”
Amerikalı devam eder, “Sonra emekli olursun, Geç saatlere kadar uyuyacağın, biraz balık tutacağın, çocuklarınla oynayacağın, öğleden sonra eşin ile siesta yapacağın, her akşam kasabaya inip amigolarınla şarap içeceğin ve gitar çalacağın balıkçılıkla geçinen küçük bir sahil kasabasına çekilirsin.”

Reklamlar