>

Bazen bonkör günümde olup bir sürü söz veririm. Sonrasında da bol keseden verilmiş bu sözleri yerine getirecek zaman yaratmak sancılı olur. Tutulmayan sözler ise çok kısa zamanda yerlerini gecelerimi kemiren kabuslara dönüşürler. Taa ki ben bu sözü yerine getirene ya da tüm cesaretimi toplayıp söz vermiş olduğum kişi ya da kişilere yapamayacağımı bildirene kadar. Aslında yapamayacağımı bildirdiğim de bile o iş orada kapanmaz ya neyse kapanırmış gibi davranalım.

Bu sabah, geçmiş yazılarda verilmiş sözleri temizlemek vacip oldu. Daha önceki pırasa çorbası‘nın, bizim geleneksel zeytinyağlı pırasa yemeğini çocuklara sevdirmenin ilk aşaması olduğundan bahsetmiştim. Bu börekte ikinci aşamaya tekabül eder.

4-5 sap ince dilimlenmiş pırasa
2 adet iri rendelenmiş havuç
300 gr kıyma
1 orta soy soğan
2 diş sarımsak
4-5 adet yufka
zeytinyağı
1 tutam kimyon
tuz, karabiber
Öncelikle böreğin içini hazırlayın. Soğanı küp şeklinde doğrayın. Sarımsakları ezerek ya da ince, ince rendeleyerek soğanlara karıştırın. Bir wok tavanın içerisinde uygun miktarda zeytinyağı ile pembeleşinceye kadar kavurun. Rendelenmiş havuçları atın, kavurmaya devam edin. Havuçlar hafif yumuşayınca kıymayı atın ve kavurmaya devam edin. Kıymanın rengi kahverengiye döner dönmez pırasaları atın ve kavurmaya devam edin. Pırasalarda yumuşadıktan sonra baharatlarını atın ve bir kaç kez daha çevirdikten sonra ateşten alarak soğumaya bırakın. Fırını 170 dereceye ayarlayın. Börekleri istediğiniz şekilde sarabilirsiniz. Önemli olan içinin hazırlanışı. Tepsi böreği ya da gül böreği de yapabilirsiniz.
Resimde görünenler için; 1 yufkayı önce ikiye sonra yine ikiye katlayın. Önünüzdeki çeyrek daire şeklini büyük üçgen ortada kalacak şekilde 3 üçgene bölün. Her iki yanda kalan katlı üçgen parçalarını açarak ortadaki üçgen parçanın üzerine yerleştirin. Tüm yufkaları bu şekilde 8’e bölerek üst üste yerleştirdikten sonra sarmaya başlayabilirsiniz. Tüm börekleri sardıktan sonra 1 tasın içine süt doldurun. Börekleri süte iyice batırdıktan sonra tepsiye dizin ve fırında üzerleri kızarıncaya kadar pişirin. Süte batırılan börekler yumuşak ve biraz lastik gibi kalır. Çıtır börek olsunlar istiyorsanız, sararken malzemeyi üst kısma koyduktan sonra kalan yufkayı bir miktar erimiş tereyağı ve su karışımı ile ıslatın. Börekleri tepsiye dizdikten sonra üzerlerine çırpılmış yumurta ya da sadece yumurta sarısı sürün ve o şekilde fırına verin.
Afiyet olsun.
Reklamlar