>Yukarıdaki fotograf Japonya’nın Honşu adasındaki yazlık evimiz. Hani kıskandırmak gibi olmasın ama, tatillerde büyük, küçük bütün aile, sevdiklerimiz daima burada buluşuruz. Baharda açan kiraz çiçekleriyle güzelliğine dayanılmaz. Evde yaz kış yediğimiz kiraz reçelleri varya işte bu bahçeden topladıklarımızla yapıyoruz.

Büyük, büyük, büyük dedem 1333 ila 1346 yılları arasında yaptırmış. Düşünebiliyormusunuz tam 13 yıl sürmüş yapımı. Büyük, büyük, büyük annem ne sabırsızlanmıştır. Himenji’de olduğu için adını Himenji Şatosu koymuşlar. Ancak, adalılar “beyaz balıkçıl” da derler. Yapımı bittikten sonra büyük, büyük, büyük babam bahçeye de mazılardan büyük bir labirent yaptırmış. Küçükken yeğenler ve kuzenler ile labirentte oynamak tek eğlencemizdi.


İşte bu fotografta kışın güneşli bir günde çekilmiş hali. Kışın daha sessiz olur. Martıların bitmek bilmeyen çığlıklarını dinleriz. Bizi dansa çağırırlar sanki. Çatı katı eskiden benim odamdı. Şimdilerde kızım kalıyor. Sıcak yaz akşamları damlara çıkıp yıldızları seyrederiz. Kayanları bol olur. Biz de dilek üstüne dilek dileriz…

Reklamlar