Etiketler

Yaşam sanki her birimizin de ayrı birer parçası olduğu bir puzzle gibi. Tüm zorluğu resmin bütününü baştan görememekte. Bununla beraber, yaşamın sonuna kadar ait olduğumuz yeri arayacağız. Kimimiz bulacak, kimimiz asla bulamayacak. Bazen o parça yerini bulamadan dolaşa dolaşa eriyip bitecek. Önce kenarlarından aşınmaya başlayacak. Sonra yavaş yavaş üstündeki resim silinecek. Bir gün bir bakacaklar ki, o parça yok olup gitmiş. Yerine geçecek yeni bir parça koyacaklar. Bu arayış böylece sürüp gidecek. Ama bazende şans eseri en yakınımızda ki parça cuk oturacak yerine, sonra hemen bir başkası gelecek, sonra da onun bir yakınındaki. Parçalar birleştikçe bir anlam ortaya çıkacak, her şey daha kolaylaşacak. Bir bütüne doğru çığ gibi büyüyecek ardı ardına eklenen, yerine oturan parçalar. Zaman gelecek bir yerlerde tıkanacak. İlk zamanların hummalı ilerleyişi duracak, yeni parça eklenmekte zorluk başlayacak. İşte o zaman bir bakacaksınız ki, parçalardan biri sizi aldatmış. Kendine ait olmadığı bir yere geçip oturmuş, ilerlemenizi, büyümenizi engellemiş. O zaman yapılacak şey, işte o parçayı yerinden çıkarıp atmak. Ancak uyumsuz parçayı bir kenara ayırmak lazım. Devran dönecek, bütün resmi tamamlamak için ona da ihtiyacımız olacak.

İşte bu puzzle’ın parçaları da ilk bakışta her biri birbirinin aynı görünen ancak inceleyince ufak tefek farklılıkları olduğu anlaşılan bizler gibi. Yok aslında birbirimizden farkımız, ama her birimizin farklı kişilikleri var. Bu bütün kaç parçadan oluşuyorsa, her bir parçanın dört bir yanından birleşeceği diğer parçaları bulma olasılığı da o derece katlanır. Bu yüzden de çok zordur uyumlu eşini, parçanı bulabilmek. İlk dördü bulduktan sonra, ikinci sırayı üzerine çıkabilemek. Grup oluşturabilmek.

Öncelikle kendi parçamızın özelliklerini bilmeliyiz. Onu iyice tanımalıyız. Kenar parçası mıyız? Orta parçalardan biri miyiz? Kenar parçaları, şekil itibariyle sınırda kişiliklere benzer. Bir tarafları iptaldir. Ancak diğer parçalar için öteye geçilmemesi, puzzle’ın dışına çıkılmaması gereken hattı belirler. Ötesi yoktur. Geride sadece hiçlik vardır. Aslında kenarlar bir puzzle’ın en önemli parçlarıdır. Öncelikle onları bulup, yerlerine yerleştirmelisiniz. Göreceli olarak daha kolay bir iştir. Çok fazla aldanmazsınız.

Orta parçalarla başa çıkmak zordur. Çok kalabalıktırlar. Kimileri kolaydır. Ya şekil itibariyle çok belirgin bir özelliğe sahiptirler. Ya da üzerlerinde bütünün anlamlı bir imajını taşırlar. Ama kimileride vardır ki, şekil itibariyle aynı gibidirler. Bir de karanlıktırlar. Üzerlerindeki imajı kolay seçemezsiniz. Işığa ihtiyacınız olur. Sizi yanıltırlar. Sağ gösterip sol vururlar. Aldanmayın, her birinin küçücük bir nokta bile olsa bir farkları vardır. Bazen de o parçanın yerini deneme yanılma yolu ile bulmak en iyi sonucu verir.