> Fransa’da kaldığım yıllar esnasında 1 mayıs’ın işçi bayramı olarak kutlanmasının yanısıra, o gün için her yerlerde müge buketlerinin satılması dikkatimi çekmişti. Bizim ülkemizdeki gibi adım başı sokak satıcısının olmadığı bir ülkede her 1 mayıs günü bizdeki çiçekçi çingeneler misali bir sürü kişinin dağlardan toplanıp gelen ve hasır sepetlerin içine dizilen müge buketlerini hemen hemen her sokak başında satması yaşadığımız şehirlere bir anda neşe katardı. Hala da katmaya devam ediyordur, ama ben artık kendi ülkemdeyim. Bizim sokaklarımız zaten her daim neşeli, gürültülü, patırtılı ve renkli. Müge gibi insanlarız biz:))

1 mayıs’ta müge satın almak ya da müge hediye etmenin şans getirdiğine inanılır. Fransız folklorunda mügeler 13 yıllık evliliğin sembolüdür. Bazı inanışa göre de aynı bizim 4 yapraklı yoncalarımız gibidir 13 çiçekli müge dalları. Bir dalın üzerinde 13 tane çiçeği olan müge bulunur, kitap sayfaları arasında kurutulur ve hayat boyu saklanırsa, o kişinin şansı ömür boyu yaver gider.

Benim fotografımdaki müge dalında kaç tane çiçek var bilmiyorum ama bu gönderiyi okuyan herkese ömür boyu şans getirsin…

Fotograf Wikipedia‘dan alınmıştır.

Reklamlar