Ne hoş bir başlık oldu değil mi? Buradan biz kadın blog sahipleri dile gelince ortaya ne güzellikler çıkıyor demek istemiyorum. O ayrı bir konu. Bu başlığın altında, geçen sene Amargi Feminist Kitabevi‘nin çatısı altında İstanbul Bilgi Üniversitesi Türk Dili Biriminde öğretim görevlisi Aslı Güneş’in sorumluluğunda gerçekleştirilen Küçük Hanımefendi’nin Edebiyat Atölyesi sonucunda ortaya çıkmış olan bir kitabı tanıtmak istiyorum.

 Ben, bu sene ikincisi düzenlenecek olan Donna Kişot Okuma Kulübüne katılma başvurusu yaptığımda Amargi Kitabevi ile tanıştım. Bu sene beklenenden fazla başvuru olduğundan asıl atölyeye seçilemedim. Ancak geçen seneki atölyeye katılıp “Kadınlar Dile Gelince” kitabını ortaya çıkaranlar arasından bu sene de devam etmek isteyenlerden oluşan ve aramızda (mademki ben de dahil oldum) “çakma” dediğimiz aynı programı alternatif gün ve saatlerde yürüten gruba dahil oldum. Bu şekilde de geçen seneki kitabı almak şansını elde ettim.
Şans diyorum çünkü hemen hemen hiç kimsenin böyle bir kitabın varlığından haberi yok. Hollanda Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla hazırlanmış ve sadece Amargi Kitabevi’nden bulabileceğiniz bir eser. Başka hiç bir yerde satışa sunulmuş değil. Ve bana kalırsa da atölye boyunca okunan kitaplara getirilen farklı bir bakış açısı ve yapılan analizlerle çok büyük bir boşluğu dolduruyor. Aslı Güneş’in kitabın önsöz’üne yazdığı bir paragrafı açıklama mahiyetinde yeniden yazıyorum:

8 ay boyunca 15 günlük periyotlarla bir araya gelen 21 kişilik kadın grubunun macerasının “dile gelmek”le sonuçlanması bile başlı başına kadınların kötü okur olduklarına dair kadim hakikatin çöktüğünün kanıtı olsa gerek. Jane Austen’ın Emma’sı ile bir kadının “yetişme” sürecine; Gurur ve Önyargı ile Aşk’a; Madam Bovary (Gustave Flaubert) ve Kiralık Konak (Yakup Kadri Karaosmanoğlu) ile “bir kitap okudum hayatım mahvoldu” diyen kadınlara; Aşk-ı Memnu (Halit Ziya Uşaklıgil), Evli Bir Kadının Günlüğünden (Peride Celal) ve Üç Beş Kişi (Adalet Ağaoğlu) ile evliliğin ekonomi-politiğine; Jane Eyre (Charlotte Bronte) ve Refet (Fatma Aliye) ile hayatlarını kazanan kadınlara; Uçmak (Kate Millet) ve Mor Salkımlı Ev’le (Halide Edip Adıvar) kendi imgelerine bakan kadınlara; Tante Rosa (Sevgi Soysal) ve Kusursuz Kadınlar (Barbara Pym) ile isyan edenlere; Sarı Duvar Kağıdı (Charlotte Perkins Gilman) ile delirenlere; Kadınlar Ülkesi (Charlotte Perkins Gilman) ve Dişi Adam (Joanna Russ) ile ütopyalar ülkesinde gezinenlere eşlik etti 21 kadın. Ve nihayet Orlando (Virginia Woolf) ile dönüştü. Bu dönüşüm kötü okur olma halinden eleştirel okurluğa, dilsizlikten dile gelmeye doğru bir dönüşümdü aynı zamanda.

Atölye’ye katılanların her biri okunan kitapların birinden yola çıkarak deneme mahiyetinde birer yazı yazmış. Her bir yazının arkasında da konuyu daha fazla irdelemek isteyenler için bir kaynakça verilmiş. Eserin tümü Sevgi Soysal’ın anısına ithaf edilmiş. Ben çok zevk alarak okudum. Ayrıca kitap okuyup okuyup, çevresinde tartışma yapacak kimse bulamayan ben, bu kitapla büyük bir deliği de yamamış oldum. Benden söylemesi. Kitabı edinmek isteyenler için adres ve telefon numarası:
Amargi Feminist Kitabevi Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sok. No: 16 Beyoğlu-İstanbul
Telefon : 0212 251 01 54