Etiketler

101 Kitap Projesinin ilk kitabı olarak J.D.Salinger’in Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı ile başlıyorum. Proje hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için daha önceki yazım işte burada.

Kısa kısa kitap bilgileri:

Çavdar Tarlasında Çocuklar
İlk çevirisinden dolayı Gönülçelen olarak da biliniyor.  Daha önce bir kaç öyküsü yayınlanan yazarın ilk romanı. Otobiyografik unsurlar var. Argo kelimelerle dolu olduğu ayrıca ergen cinselliğini karmaşık ve açık bir biçimde anlatmasından dolayı bir çok tartışmalara sebep olmuş ve hatta bazı kitlelerce gerçek edebiyat eseri sayılmayan bir kitap. Bugün bile bazı toplumlarca yasaklı kitap listesinde yer alır.

Yazarı: Jerome David Salinger

Yayınevi: YKY

Çeviren: Coşkun Yerli

Sayfa sayısı: 198

Okumaya başlama tarihi: 1 nisan 2011

Bitirme tarihi: 8 nisan 2011

Kitabın ilk cümlesi:

Anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz, herhalde önce nerede doğduğumu, rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini, ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını, tüm o David Copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz, ama ben pek anlatmak istemiyorum.

Listeden kitapları seçme sistemim tamamıyla keyfi. Salinger ile başlamamınsa bir kaç sebebi var.

1- Kitap kütüphanemde vardı.

2- Ergen öyküsü başlangıç için iyi olur dedim.

3- Nispeten kısa. Çabuk biter. Kolay okunur.

4- Bugüne kadar okumamış olmamı gerçekten bir eksiklik olarak algılıyorum.

Bir ya da bir kaç kitabı birlikte okuyarak ya da projenin tümüne katılarak destek vermek isteyenler yorum bırakırlarsa bir bağlantı sistemi oluşturacağım. Hatta yetiştirebilirsem proje için bir logo tasarımı yapmayı düşünüyorum.

Kitapların tüm listesini ayrı bir sayfaya yazdım. Vakit buldukça Türkçelerini de yazıyorum. Maalesef, Türkçesi olmayanlar var. Bu durumda hangi dilden bulursam onu okuyacağım, yeter ki okuyabileyim. Ancak hakkında yazı tabii ki Türkçe olacak.

Haydi eğlence başlasın!

Reklamlar