Etiketler

, ,

1-  Empati kurabilme özelliğine dayalı metin sarkıtma yöntemlerini kullanın. En can alıcı noktadır. Bir metin sarkıtmak için hangi yaşta olursanız olun gözlerinizi kapatın ve kendinizi annenizin yerine koyun. Haydi hep birlikte hatırlayalım, annemiz küçüklüğümüzden bu yana bir şeyi kaç defa söylemiştir?

Hırkanı giy. Hava soğuk. Millet gripten yatak döşek. Hastaneler adam almıyor. Soğukta giyinmek lazım. Hırkanı giydin mi? Bu mevsim en berbat mevsim, şekercim. Soğuk mu sıcak mı anlaşılmıyor. Böyle durumlarda iyi giyinmek lazım. Değil mi ama? Akıllı çocuk kendine özen gösterir. Hasta olursak hafta sonundaki doğum gününe gidemeyiz sonra.  Sen neme lazım yine de hırkanı giy. Havanın böyle güneşli olduğuna bakma, derece düşük. Ah, bak havayı koklayan adam güneşe aldanmayın 7 derece olacak dedi. Her sabah hava durumunu dinleyip evden öyle çıkmalı, değil mi ama? Hırkanı unutmadın değil mi?

Bilmem anlatabildim mi? Çeşitleme olarak hadi yemeğini ye konusu ve işleniş taktikleri de hatırlanabilir.

Diğer bir empati tekniğine örnekse yine gözlerimizi kapatıp hatırlayabildiğimiz en küçük çocukluğumuza dönmektir.

Anne, bana kırmızı kamyon alsana. Şimdi bir kırmızı kamyonum olsaydı hiç canım sıkılmazdı. Onu gezdirirdim, bilgisayarla bu kadar fazla vakit geçirmeme de gerek kalmazdı. Anne, biliyor musun Kaan’a kırmızı kamyon almışlar. Anne, bizim hiç kırmızı kamyonumuz oldu mu? Peki babamın olmuş mu? Dedemin var mıymış? Resim yapmayı çok isterdim ama kalemlerimi içeriye taşımak çok zor. Kırmızı  kamyonum olsaydı kasasına doldurur bir seferde götürürdüm. Anne, biliyor musun kum havuzunda bir tek benim kırmızı kamyonum yok. Kırmızı kamyon çok mu pahalıdır?

2- Metin sarkıtmanın diğer ikinci bir yöntemiyse konuya dolaylı yoldan girmektir. Bunun için göz kapatmaya gerek yok. Hemen açık oturum, soru-cevap ya da yarışma vs gibi programlar gösteren bir kanalı açın. Ve ekranda görünen konuşmacılardan feyz alın. Örnek:

Adınız nedir?

Adımı söylemeden önce, size bunun hikayesini anlatayım. Çok komik. Ayrıca tarihi bir önemi var. Bir zamanlar paşa dedem… şeklinde başlayarak gidebilirsiniz. Aklınıza hiç bir şey gelmediyse Atatürk’ün nasıl Mustafa Kemal olduğu öyküsünü hatırlayın. O da olmadı tarih kitapları bu tekniğin kullanılması açısından en önemli kaynaklardır. Bir savaşın sebepleri deyince Baltacı ve Katharina’nın öyküsü ya da Kazıklı Voyvoda en görsel biçimde tekmili birden on sayfa halinde sahne sahne anlatılmaktadır. Hadi tarih en kötü dersinizdi ve hiç bir şey hatırlayamadınız, nasıl olsa bir yere bağlanır diyerek aklınıza gelen ilk şeyden yola çıkın.  Bilinç akışı tekniği bu dolaylı yönden anlatma tarzıyla metin sarkıtma yöntemlerinde oldukça işe yarayan bir araçtır.

3- En ciddi metinlerin içine bile muhakkak kişisel bir anekdot ve/veya bir rüyanızı sıkıştırın. Rüya olması daha makbuldür, saçmalasanız bile hoş görülür. Bilinç altı, elde değil ayaklarına yatılır. Üstelik uzatmaya oldukça meyilli metinler doğurur. Kabuslarınızdan da bahsedebilirsiniz. Metne ayrı bir tat katar.

4- Metinin konuyla ilgili ya da değil hiç önemi yok çeşitli ata sözleri, deyimler, deyişler, hurafeler, batıl inançlar, alıntılarla genişletilmesi…  Dağarcığınızda daima bu türden sözler bulundurun. Empati yeteneğinizi bir kaç nesil geriye gitme sınırlarına kadar zorlama çalışması yapın. Ninenizin ve dedenizin ağzına çiklet ettiklerini hatırlayın. Bu maddeye aile içinde anlatılan masallar da girer.

5- Yeme içme alışkanlıkları ya da yemek tarifleri gibi her daim gündemde olan konulara yer açın. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım, bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır derken bir İzmir lokmasını anlatarak metni bir sayfa kadar uzatabilirsiniz. Ne işi var şimdi bunun burada şeklinde gelebilecek eleştirilere  kendinizi kaptırmayın. Siz sembolik metinler yaratabilen bir zekaya sahipsiniz.

6- Konuyu yaşam, ölüm, yalnızlık, hayatın anlamı vs gibi bir takım asla cevabı olmayan felsefi tartışmalara yönlendirin. Cebinizde mutlaka bir kaç felsefi konu bulunsun.

7- Konuyu bir de psikolojik yönden inceleyebilirsiniz. Bütün bunlar bana neler hissettirdi şeklinde bir yaklaşım oldukça faydalıdır.

8- Yaşınız müsaitse nostalji takılın. En garantili yöntemlerden biridir. Bitmez tükenmez sarkık metniniz çantada kekliktir.

9- Her uzun paragraf/sayfa/bölüm başında konuyu toparlama ayaklarına yatarak özet çekin.

10- Yukarıda saydığım yöntemlerle ben de bu maddeleri sonsuza kadar sarkıtabilirim tabii ama… Şimdi televizyon seyretmem lazım.