Etiketler

, ,


Gün boyunca evde elektrikler kesik. Öyleyse ben de ofise gider çalışırım dedim. Zaten özlemiştim. Bugün ofis kalabalık. Havanın güzel olmasından gerek. Gerçi hoş bir kalabalık bu. Yan masada iki kız Ales’e çalışıyor. Önümdeki iki adam birbirlerini tanımıyorlar ancak aynı masayı paylaştılar burası öylesine kalabalık, biri otellere teklif hazırlamakla meşgul diğeriyse yanı başında küçük bir hesap makinesi harıl harıl çarpıyor, bölüyor belki de topluyor çıkartıyor. Ne bileyim? Uzaktan ancak bu kadar görebiliyorum. Yüzündeki ifadeye bakılırsa bütçe revizyon durumları diyorum. Eh yakında yılı yarılıyoruz. Köşede başka bir adamcağız daha var, adam ile adamcağız arasındaki fark, yani kişisel kastettiğim fark birincisinin genç ikincisinin yaşlı olması, elinde bir kitap okuyor, yazıyor, çiziyor. Sonra başka bir köşede Ales’e çalışan kızların hocası sessiz sedasız bilimsel çalışmalarına belki de soru hazırlıklarına dalmış.

Bütün bunlardan bana ne değil mi? Değil işte… Herkes kendi halinde olup çıt çıkarmadan çalışınca harika bir ofis ortamı oluyor. Derinden gelen klasik müzik notaları da cabası. Böyle günlerde en sevdiğim ofis burası.

Qune gevelemeyi bırak artık. Kabul et işte aklına yazacak bir şey gelmiyor.

İçimden kapa çeneni demek geçmesine rağmen ağzımdan şu sözler dökülüyor:

Haklısın, çünkü aklım sabahleyin düşündüğüm ancak ofise gelene kadar yolda kaybettiğim konuda.

Bırak artık şu fikrin arkasından yas tutmayı da biran evvel başla yazmaya.

Neden her zaman haklısın bilmem ki? Bir gün seni sırf bu yüzden öldüreceğim. Hep haklı olduğun için.

Hadi yeter artık bahane üretme ve eyleme geç. Aç bak bakalım bugün önerdikleri konu neymiş. Günlük Yazı Fikirleri.

Pekala baktık işte: 10 yıl evvelki halinizle bugünkünü çeşitli alanlarda bir çarpıştırın bakalım hanginiz hangi alanda kazanacaksınız?

10 sene önce neredeydim?

Bir şirkette en mutlu anlarımı yaşıyordum. 2002 yılının yaz başında tek taraflı şiddetli geçimsizlikten ayrıldım.

1) İsteklerimi elde etmek konusunda o zamanlar ne pahasına olursa olsun savaşırdım. Şimdi “bırak gitsin” felsefesiyle istek değiştiriyorum. Pahasının çok pahalı olduğuna kanaat getirdim. Hangimiz kazandı ki? Görünürde 10 yıl genç halim. Belki hedeflediklerim olmuyor ama içim daha rahat sanki.

2) 10 yıl önceki Ben şu fazla kilolarımı şıppadanak verirdi. Şimdiki bana 5 basardı.

3) 10 yıl önceki Ben köle gibi çalışmaktan çok az okurdu ve hiç yazı yazmazdı. Günlük bile tutmazdı. Okuma yazma konusunda şu anda ben ona 5 basarım.

4) 10 yıl önceki Ben uzun zamandır araba kullanmadığı için trafiğe ürkerek çıkardı. Şimdiki Ben şehirler arası bile gidip geliyor.

5) 10 yıl önceki Ben King oynarken C.İ’yi yenemezdi. Şu anki Ben  C.İ.’yi yine yenemiyor.

6) 10 yıl önceki Ben’in çeviri yapmak aklının ucundan bile geçmezdi. Şimdiki Ben’in hali hazırda basılmış 6 kitabı var. Halen de tanıdıklara çeviri yapmaya devam ediyor. Gerçi iyi mi ediyor yoksa kötü mü, ona pek karar veremedim.

7) 1o yıl önceki Ben on parmak daktilo yazamazdı. Şimdiki Ben de yazamıyor.

8) 10 yıl önceki Ben delirdiğine kanaat getirmek üzereydi. Şimdiki Ben diğerlerinin deli olduğuna inanıyor.

9) 10 yıl önceki Ben’in eski arkadaşları kalmamıştı. Şimdiki Ben Facebook sayesinde onlara kavuştu.

10) 10 yıl önceki Ben’in hafızası süperdi. Bilumum telefon numaralarını hatırlardı. Şimdiki Ben kendi doğum gününü bile unutuyor.

Reklamlar