Etiketler

, ,

Fransız Teğmenin Kadını ile işimi bitirdikten sonra 101 Kitap Projesinin 3. kitabına geçebilirim. Bu sefer başlangıç ve bitiş tarihi koymamaya karar verdim. Stres olmaktansa sakin sakin yapmak daha iyi.

Bu kitap uzun zamandır kütüphanemde durup dururdu. Açıkcası geçen sene Amargi vasıtasıyla dahil olduğum Donna Kişot Edebiyat Atölyesi’nin (Çakma) okuma listesindeydi. Senenin sonuna doğru her zamanki gibi biraz kaytarma modunda olduğumdan, yani bir okuyup bir atlıyordum, bu zavallı da atlananlar içinde kalmış.  Ay ben bileydim bööle Times listelerine felan girdiğini yoksa atlarmıydım hiç.

Hem evdeki okunmamışların sayısını azaltmak hem de bütçe kemerlerini iyice kapanmaz hale getirmemek için seçimim Carson McCullers’ın Yalnız Bir Avcıdır Yürek’inden yana oldu.

Kitabın adı: Yalnız Bir Avcıdır Yürek

Yazarı: Carson McCullers

Çevirmen: Mehmet H. Doğan

Yayınevi: İş Bankası Yayınları

Sayfa sayısı: 408

Arka kapak tanıtımı: (yeni)

Yalnız Bir Avcıdır Yürek, sadece karamsar bir varoluş düşüncesinin yansıdığı derin bir duyarlılığın romanı değil, yazıya geçirilmiş içli ve tedirgin bir müzik parçasıdır. 1930’lu yıllarda ABD’nin küçük ve kasvetli bir Güney kasabasında yaşayan sağır bir kuyumcu, bir genç kız, zenci doktor, bir lokantacı ve aykırı bir gezgin işçinin ayrı sesler olarak yankılanan öyküleri birleşip romanın temel yapısını oluşturuyor.

İlk paragraf:

Kasabada iki dilsiz vardı, her zaman birlikte görürdünüz onları. oturdukları evden her sabah erkenden çıkarlar, kol kola caddeden aşağı yürüyerek işlerine giderlerdi. İki dost çok farklıydı birbirlerinden. Hangi yoldan gidileceğini gösteren, şişko ve dalgın Yunanlı olurdu hep. Yazın, önü pantolonunun içine gelişigüzel tıkıştırılmış, arkası ise dıştan sarkan sarı ya da yeşil, sımsıkı bir gömlek giyerdi evden çıkarken. Hava daha da soğursa bunun üstüne biçimsiz bir gri süveter geçirirdi. yüzü yuvarlak ve yağlıydı, göz kapakları yarı kapalı olurdu hep; yumuşak ve budalaca bir gülümseyişle kıvrık dudakları vardı. Öteki dilsizse uzun boyluydu. Gözlerinde cin gibi, zekice bir ifade. Her zaman temiz pak ve ağırbaşlı giyimli.

McCullers’ın kısa hayat hikayesi:

Lula Garson McCullers 1917 yılında Georgia ABD’nin Coiumbus şehrinde doğdu. Beş yaşından itibaren piyano dersleri almaya başladı. 1 7 yaşında New York’a Juiliard School of Music’te müzik eğitimi almaya gitti ama okula devam etmeyerek kendini yazmaya verdi. Columbia ve New York Üniversitelerinde yaratıcı yazım dersleri aldı. Story dergisinde öyküleri yayımlandı, 1937 yılında pek başarılı olmayan bir yazar olan Reeves McCuliers ile evlendi. Eşinin 1953 yılında intihar etmesi hayatını altüst etti. 30’lu yaşların başında geçirdiği felç nedeniyle sol tarafını kullanamayan McCuliers 1 967 yılında öldü. Yalnız Bir Avcıdır Yürek McCullers’ın otobiyografik ögeler taşıyan ilk romanıdır.