Etiketler

, ,

Söz verdiğim gibi nasıl yaptığımı yazıyorum. Yukarıdaki malzemelerden Splenda tatlandırıcı elzem değil. Gerçekte hiç sevmem kullanmasını ama bir müddet tüketeceğim sanırım. Malzemeleri sıralarsak:

1- Eti Yulaf Ezmesi
2- Nuh’un Ankara Makarnası Buğday Kepeği
3- Pınar Labne Light
4- Yumurta
5- Zeytinyağı
6- Mavi plastik kap
7- Çırpıcı
8- Tava
9- Spatula

2 silme çorba kaşığı yulaf mavi tasa konur.

 Üzerine 1 silme çorba kaşığı kepek eklenir.

1 adet yumurta tek elle kırılıp artistik beceri gösterilir.

Yumurtanın kırılmış hali yukarıda gösterildiği gibidir. İçine düşen kabuk parçaları bilahare elle toplanarak tastan çıkartılır.

Son olarak 1 silme çorba kaşığı Labne Light eklenir.

Çırpıcı yardımıyla tüm malzemeler çırpılarak birbirine karıştırılır.

Çırpışın bitmiş hali. Malzemeler artık çırpıktır.Spreyli dışardan boyalı pembe şişeye doldurulmuş zeytinyağından tavaya 4 püskürtme yapılır.

Tavaya püskürtülen yağ, fırça yardımıyla eşit dağılacak biçimde yüzeye yayılır.

Hazırlanıp bir kenarda bekleyen Dukan Krebi Qune Versiyonu yağlanmış tavaya dökülerek sınırlara kadar genişletilir. Krep genişletme işlemi tavayı sağa, sola, aşağı, yukarı eğmek hareketi ile gerçekleştirilir. Ocağın altı ateşlenir.

Bir tarafı kızarınca diğer tarafı çevrilir. Genelde bu kadar fazla kızartılmaz ki içi kurumasın.

Sıcakken 2 tatlı kaşığı Splenda ekilir. O Splenda’lar kristalleşir, çıtır çıtır olur. Hiç beklemeden 2 saniye içerisinde mideye indirilir. Tabak kenarına taşmış kırıntı, Splenda taneleri, vs yalanır.

Afiyet Olsun.

Ekmeksiz kahvaltı edemeyenler için sabahları, akşam üstü tatlı bir şey yemeden duramayanlar için akşam üstü. Ya da günün her hangi bir saatinde. Günde 1 kere.

Benim ekmek ihtiyacımı giderdi. En sulu yemekleri bile ekmeksiz yiyebiliyorum. Hatta yağda yumurtanın sarısına ekmek banmıyorum. Lakin yan etki olarak tabak yalama adeti baş gösterdi. O kadar kusur…

Reklamlar