Etiketler

, , , , , , ,

Yazlıkta kız, teras yıkayışından seçilir.

Harbiden, yazlıkta teras yıkamak öyle kolay iş değildir. Hem tertemiz olacak, hem hızlı yapılacak, bir de hemen ayak basılacak şekilde çabuk kuruyacak. Bu 3 özellik, kız seçiminin olmazsa-olmazlarıdır.

Baştan söylemesi, hiç yazlık ve kız seçimi ne iş demeyin. Bilindiği gibi yaz aşkları meşhurdur. Ama her şey gibi onun da bir raconu vardır. Ne olsa, süreli de olsa, bitişik nizam evlerde yaşanır. Büyüklerin onayını almak önemli. Haliyle kızların akşama kadar manda gibi devrilip uyuyanı makbul değildir. Büyükler sabah akşam her daim erkenci türlerdendir. Öyleyse, herkesten önce kalkılacak, ev halkı uyanmadan hane terası yıkanacak. Sabah ezanıyla kalkmış, eli yüzü düzgün, yakışıklı, tuttuğunu koparan oğul/torun sahibi 60+ sınıfın gözüne girilecek. Aman, civarda sizin terasa bakan evler içinde oğul, torun sahibi 60 yaş üstü yok diye sakın gevşemeyin. Benden nasihat. Bu sınıfın Tanrı misali, her yerde gözü kulağı vardır.

Dün akşam hiç esmedi. Bu yüzden olsa gerek sabahtan yazı yazmak yerine kendimi hortum oyunlarına vermek üzere uyandım. Yazlığa ilk geldiğim seneler teras yıkamak zul gelirdi. Bilen bilir, metot ister. Öğrenmek dört senemi aldı. Hala da hakkını veriyor sayılmam, ama fena değilim işte. Birkaç öğretmenim oldu. Her biri farklı yaklaşımda bulundu. Nafile. Başlangıçta 3-4 saatte ancak yıkardım. En sonunda Kiki’yi gözlemleyerek öğrendim. Ne olsa o, ağaç yaşken eğilir misali, çekirdekten öğrendi. Ne demişler, bol gözlem ve bol uygulama. İşte başarının sırrı. Burada önemli olan kimi ve neyi gözlemleyeceğini bilmek.

Ne olacak ki, şuncacık teras deyip geçmeyin. Asla şuncacık değildir. Yazlık evlerin yapılacağı arazinin üzerine verilen inşaat alanı yüzdesi öyle minimdir ki dört duvar arasında barınak-stil evlerin toplam metre karesi mecburen dikine kazanılmak zorundadır. 7 metre kareden 3 kat. Yoksa, aman villa tipi olsun, şık dursun, dekoratif olsun palavraları değil. 3 kattan fazla çıkamamalarının sebebi de bana kalırsa belediyenin izin vermemesi değil, taban alanın o yüksekliği taşıyamayacak olması ve ilk fırtınada ince ve sert yapıda ağaç misali devrilecek olmasındandır. Haliyle bahçe ve teras alanları geniştir.

Teras yıkamanın 3-4 saat sürmesi, yukarıda da değindim gibi tamamıyla metotsuzluktandır. Öncelikle terasın eğimlerini bir mimar/mühendis inceliğiyle bilmeli, hortumu tutacağın noktaları titizlikle saptamalısın. Sonra, eve yüzünü döndüğünde en sağ dip köşeden başlayıp, ince uzun dilimler halinde sağdan sola, yukarıdan aşağıya eski Türkçe yazı ahengiyle yavaş ve emin hortumlarla ilerlemelisin. Dipten başlamaz da suyu ortadan savurursan ki aslında keyfine doyum olmaz, yıkadım zannedersin geri dönüp bir bakarsın ki etrafa yayılan su hiç beklemediğin yerlerden sana türlü türlü pislik çıkarmış. Böcek, sinek ölülerinden tut, kahvaltı ekmek parçaları, sahilden gelen kum taneleri, ayrık tabir edilen tel tel kuru otlar, pet şişe kapaklarına kadar ne ararsan bulunur.

Kıssadan hisseler:

Hamur açan kızın acemisi tekneye habire 1 bardak un, 1 kaşık su katışından belli olursa, teras yıkayan kızın acemisi de iki yıkanacak dilimde bir hortumu kırışından anlaşılır. Dedim kolay değil, her genç kızın bir hortum tutuşu vardır. Anlamak, göz ister.

Yazlıkçının görmemişiyse, yani büyük şehirlisi, terası viledalamasından anlaşılır.