Etiketler

, , , , , , , , , , ,

IMG_5637

Dün akşam İstanbul’da dolu yağdı. Sokak dereye döndü. Bir kaç saat sonra hiç bir şey kalmamıştı. Bu sabah hava sakin. Yine de fırtına sessizliğine benziyor.

Bir kaç hafta önceden başladığımız kitapları yerli-yabancı ayırma ve kendi içlerinde yazar alfabe sırasına dizme projesinde epeyce olmasa da ilerledik. Hep derim istatistik faydalı. Yerli edebiyat ve/veya dışı 1,5 kitaplığa bol ve rahat sığarken yabancı edebiyat ve/veya dışına 5 kitaplık yetmedi. Her köşe başı yerlerini bekleyen kitap öbekleriyle dolu. Bu işlemden sonra da harflerin sırasını yani alfabede hangi harften sonra/önce hangisinin geldiğini tümünü içimden saymadan bilecek derecede ezberleyemezsem yuh diyeceğim ve bu işten vaz geçeceğim. Büyük ihtimal ben bunu öğrenemeden ölüp giderim.

Dizme işlemi bittikten sonra her birine fiş çıkartacağım ki elimde ne var ne yok bileyim. Zaten bu işe başlama nedeni evde olanları bilmememden kaynaklandı. Şimdi hepsi bir sıraya girince bir çok kitabın ikişer, üçer olduğu ortaya çıktı. Örneğin, Orhan Pamuk, Manzaradan Parçalar, Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalar, Emily Bronte, Uğultulu Tepeler, Platon, Devlet, vs…

Kıssadan Hisse Türk Edebiyatına biraz daha eğilim göstermeye karar verdim. Ne kadar becerebilirim bilemiyorum ama her ay en az bir tane diye yola çıksam bu da bir şey.

Elimde en fazla kitabı olan iki yazar var: Orhan Pamuk ve Virginia Woolf.

Başlığın Türkçesi;

Sınıflandırma, Çözümleme/Analiz, Eleştiri, Sentez

Fotoğraf: Eski tren garından bozma Musee d’Orsay, Paris, en üst kat.