Etiketler

, , ,

image 25.01.2019 at 22.13

Alışkanlık oturtmak zor işmiş, denge gerektirirmiş. Plan program yapmalıymış. Adım adım gidilmeliymiş. Bir kaç gündür cebelleşiyorum, zaman yönetimi, performans, öncelikler, önemliler, aciller, hepsi yeni kavramlarmış, bugüne kadar bahsini hiç duymamışım, nasıl becerilir hiç bilmezmişim gibi gözlerimi yuvalarından uğratıyorlar. 2002’de evden çalışmaya karar vermekle bazı becerileri çok çabuk ve tamamen kaybedeceğimi, varlıklarını bile unutacağımı o zamanlar söyleselerdi güler geçerdim. O derece tamamen ki geçmişteki ben başka bir ben gibi, onca işe yetişen, yazılar yazan, etkinliklere giden, hiç bir sergiden, filmden geri kalmayan, dizileri izleyen üstüne üstlük daha fazla kitap okuyan, evde her daim yemek bulunduran ben değilim de başka biriymiş, bir ara uyurken olsa gerek içimi boşaltıp tembel hayvanın organlarını yerleştirmişler, o yüzden şimdi böyleymişim, bana bunlar kalmış.

Of yine çok uzun, anlamsız cümleler sarf etmeye başladım. Kendi içlerinde bile düzenleri yok. Neyse her şeye yeni baştan başlamak gerekiyor, yılmadan çabalıyorum. İlk iş senelik ajanda aldım. Şu yeni moda olanından, aslında pek değil de ben yeni duydum, hani şu noktalı, fransızların kısaca bujo lakabıyla hitap ettikleri namı diğer bullet journal, ama batı dünyası bir deliriyor ki sormayın, ben eksik kalır mıyım, nope. İki gündür senelik takvimi, altı aylık, aylık, haftalık, günlük takvimleri yazmaya çabalıyorum. Yılın hedeflerini kişisel ve/veya mesleki olarak sıralayacağım sonra da günlük minik görevlere bölerek adım adım tamamlayacağım. Alışkanlık takip, zayıflama/yeme içme takip ve ekonomi takipleri kesin yer alacak. Alışkanlıkların içinde en önemlileri şöyle sıraladım:

Günlükler:

 1. Mutfağı her akşam temiz bırakmak.
 2. Yatak odasında koltuğun üzerine gardrobu yığmamak.
 3. Sabahları yarım saat yoga yapmak.
 4. Sabah green detox akşam red detox olmak üzere günde 2 kez taze sebze meyve suyu yapmak.
 5. Blog tutmak. En fazla 1 saatini ayırmak koşuluyla.

Haftalıklar:

 1. Ev temizliği günü
 2. Çamaşır günü
 3. Alışveriş günü

Aylıklar: Bunlar bir ayda bitmez sanki, yıllıklara mı koysam??

 1. Bilgisayarı temizle.
 2. Fotoğrafları temizle.
 3. Evi sadeleştir, fazlalıkları at.

Yıllık:

 1. Romanın birinci taslağını tamamıyla bitir.
 2. Photoshop ve Illustrator bilgilerini iyice geliştir.
 3. Para kazanmanın yollarını araştır.
 4. 1 hafta tek başına seyahate çık.

Yazarken bile içim bunaldı. Daha da yazarım ama bu sene hepsini yapabileceğimden emin değilim. Bütün bunları bir seneye sığdırabilmek için her zaman yaptığım şeyleri biraz azaltmak gerekiyor. Onlar neler diye kendi kendime şöyle bir sorup kendimi izlediğimde çoğunluk evde boş boş dolaştığımı, buzdolabının kapağını açıp içini seyrettiğimi, ikinci olarak yatak odasına gidip yerlerde dağ olmuş giysilerin üzerinden atlayıp gardroba eriştikten sonra kapağını açıp onun da içini bir müddet seyrettiğimi, ardından evin tüm duvarlarını kaplayan 14 Ikea kitaplığını birer birer gezerek, önlerinde durup her rafı ayrı ayrı seyrettiğimi fark ettim; artık yerlerini mi bilinç altına yerleştirmeye çalışıyorum yoksa biraz daha fazla ve dikkatle bakarsam içindekiler bir şekilde telepati yoluyla zihnime yerleşir inancında mıyım bilmiyorum ama bunları her gün sabah öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 posta yapıyorum. Akşama da yorgun düşüp dizi izliyorum. Pardon en önemliyi unuttum arada kalan tüm vaktimi de koltukta kitap okumak, kahve içmek ve yanında olmamış muzla kaju fıstığını kemirmekle geçiriyorum.

Başta da yazdığım gibi her şey denge, umuyorum iyice anlamışımdır. Bu sene kurmaya çalışacağım. Her ne kadar Şubat ayı geldi ve senenin 12’de 1’i bittiyse de, benim yeni yılım bu sene Şubat’tan başlayıversin. Ne olur ki?

Şubat güzel ay.

Fotoğraf Kapadokya gezisinden. Bu arada yıllık plana gezi koymayı da unuttuk. Tek başına olanı sayılmaz.

Fotoğraflardan bazılarını bir imaj bankasına koyup satışa sunacağım, denemek için. Bugün iyi geceler küçük joe ile buluştuk kahve içtik. Sohbet şahaneydi. Bir çok konu arasında bunun da bahsi geçti. Aklıma yattı. Of bunu da yıllık hedeflere ekleyip, her ay 2 foto koy gibi ufak yumurtalara bölmek lazım. Koca mermeri ufak, renkli, can alıcı yumurtalara bölüp taşınabilir kılmak. İşte bütün mesele bu.